El Diablo (Şeytan) isimli şarkı infiale yol açtı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) 65’inci Eurovision yarışmasında ülkeyi temsil edecek olan El Diablo (Şeytan) isimli şarkı infiale yol açtı. Yunan şarkıcı Elena Tsagkrinou tarafından seslendirilen El Diablo isimli şarkının sözlerinden dolayı büyük tepki topladı ve yakılma tehdidi aldı.

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, şarkının RIK tarafından geri çekilmesi için kendilerini Kıbrıslı Hıristiyanlar olarak nitelendiren bir grup tarafından internet üzerinden imza kampanyası başlatıldığını belirtti.

Güney Kıbrıs'ta 'Şeytan' krizi – Kıbrıs Haber Ajans – Ajans Cyprus

Habere göre Güney Kıbrıs’taki eğitim sendikası OELMEK İlahiyatçılar Birliği yaptığı açıklamada şarkının derhal geri çekilmesini isterken, duyulan hayal kırıklığı ve üzüntüyü de dile getirdi. ELAM da bir açıklama yaparak, Güney Kıbrısın Şeytan isimli bir şarkıyla temsil edilmesi tercihinin mantıklı olmadığını belirtti. Gazete haberinde ayrıca polisin, RIK binasındaki güvenlik tedbirlerini artırdığını da yazdı.

Güney Kıbrıs'ta Eurovision şarkısı 'Şeytan' krizi | NTV

65’inci Eurovision şarkı yarışmasında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni temsil edecek Elena Tsagrinu’nun seslendirdiği El Diablo (Şeytan) adlı şarkı, sözlerinden dolayı Ada’da infiale yol açtı. Tepkilerin odağında yer alan Rum Radyo Televizyon Kurumu (RIK), fanatik dindarlar tarafından yakılmakla tehdit edildi. RIK binasında güvenlik önlemleri artırıldı. Sözlerinde satanik ifadeler içerdiği belirtilen şarkının geri çekilmesi istendi.

ŞARKININ GERİ ÇEKİLMESİ İSTENDİ

Habere göre Güney Kıbrıs’taki eğitim sendikası OELMEK İlahiyatçılar Birliği yaptığı açıklamada şarkının derhal geri çekilmesini isterken, duyulan hayal kırıklığı ve üzüntüyü de dile getirdi.

GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ ARTIRDI

ELAM da bir açıklama yaparak, Güney Kıbrıs’ın Şeytan isimli bir şarkıyla temsil edilmesi tercihinin mantıklı olmadığını belirtti. Gazete haberinde ayrıca polisin, RIK binasındaki güvenlik tedbirlerini artırdığını da yazdı. (DHA)

“Kadir hayatından vazgeçen bir çocuk”

"Kadir hayatından vazgeçen bir çocuk"

Yapımını NGM’nin, yapımcılığını Nazlı Heptürk’ün üstlendiği, yönetmenliğini Serkan Birinci’nin yaptığı, senaryosunu Gül Abus Semerci’nin kaleme aldığı atv’nin yeni dizisi “Kardeşlerim”in dikkat çeken genç oyuncularından Halit Özgür Sarı projeye ait özel açıklamalarda bulundu.

Dizide canlandırdığı Kadir karakteri hakkında açıklamaklar yapan Sarı, hikâyedeki gerçekliğe ve anlatımdaki samimiyete özellikle dikkat çekiyor; “Kadir, ailesinin zamansız gidişinden sonra kardeşlerinin hem annesi hem babası olmak için, kendi hayatından vazgeçen bir çocuk. Aslında en belirgin özelliği fevri olması. Ama üstüne sırtladığı bu yükün ardından tamamen bambaşka biri oluyor. Boyun eğmeyi, karşılıksız fedakâr olmayı ve ailesini yönetmeyi öğreniyor. Aslında karaktere dair en çok hoşuma giden şeylerden biri bu. Hata yaparak öğrenmesi, yolu hatalar yaparak yürümesi… Gerçeklik tam olarak budur.”

Karakterin var olmadan var etme çabasından çok etkilenen Halit Özgür Sarı; “Kadir, kardeşlerinden sadece bir yaş büyük. Bu çok önemli bir detay. Daha 19 yaşında, o da daha çocuk. Hani bazı insanlar yaşlarını yaşayamazlar, büyümek zorundadırlar ya. İşte Kadir tam da böyle. Karakteri seçmemdeki en büyük etken de buydu. Var olmadan ziyade var etme çabası…”.

Yayınlanan iki bölümde de izleyen herkesin yüreğine dokunan Kardeşlerim ile ilgili nasıl tepkiler aldığını ise şu şekilde cevaplıyor; “Özellikle ilk bölümden sonra çok fazla yorum, geri bildirim aldım. Diziyi artık ağlamamak için kapatanları bile duydum. Amacımız dört kardeşin çaresizliğini yansıtabilmekti, başarmışız. O yüzden çok mutlu oldum. Eğer Kadir’in başına gelen benim başıma gelseydi, çok da farklı bir şey yapmazdım. İnsan, hayatın aldıklarını elbet bir gün geri vereceği gerçeğini, unutmadan yaşamalı.”

Güçlü hikâyesi ve başarılı isimleri ile Kardeşlerim,

Cumartesi akşamları atv’de.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu