Enine Boyuna 7 Mart izle

Enine Boyuna 7 Mart izle

Türkiye ve dünya gündemine yüzeysel değil, derinlikli bir bakış. Zamanın ruhunu yakalayan gerçek analizler. Olayların arka planına ışık tutan entelektüel yaklaşımlar.

Türkiye ve Dünya gündemi yeni konu ve konuklarla Enine Boyuna’da masaya yatırılıyor. Enine Boyuna her Pazar TRT 1’de…

21.2.2021 tarihinde yayınlanan Burhanettin Duran, Hasan Basri Yalçın ve Nebi Miş’in gündemi değerlendirdiği Enine Boyuna programında haftanın önemli gelişmeleri masaya yatırıldı.

Enine Boyuna 7 Mart TRT 1 CANLI YAYIN İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Enine Boyuna her Pazar 11:50 TRT 1’de..

Bırak Taklidi, Kendin Ol! – Uğur Işılak & Serdar Tuncer | Konu Nedir?

Serdar Tuncer ve Uğur Işılak ile “Konu Nedir?” kendine has neşesiyle kaldığı yerden devam ediyor.
Bu bölümde Serdar Tuncer ve Uğur Işılak, ihlastan ve kendimiz olamamaktan bahsediyor.

Her hafta başka başka konuları gönlünce ele alan Serdar Tuncer ve Uğur Işılak bu bölümde ihlası, nasıl kendimiz oluruzu ve daha bi dolu mevzuyu konuşuyor.

Konu Nedir’de konuşulan konuların birkaçı şöyle;

Dervişin biri iftara davet edilmiş. iftarını yapmış ondan sonra müsade istemiş ve eve gelmiş. Yahu hanım demiş; güzel bir sofra kur da yemek yiyelim demiş. Hanımı; sen iftarda değil miydin zaten demiş. Yahu iftardaydım da şimdi derviş çok yemek yedi derler, arkamdan konuşurlar diye az yedim demiş. 🙂 Eşi gülmüş ve demiş ki; tamam hadi sen akşam namazını kıl, ben de bu arada sofrayı hazırlayayım. Derviş; yahu biz orda kıldık namazı hatta namazı kıldıran da bendim demiş. Yahu herif demiş hanımı; sen arkamdan konuşurlar diye fazla yemedin, sen demiş ne kadar iyi namaz kıldırıyor desinler diye de namazıda uzatıp uzun uzuun kıldırmışsındır en iyisi sen namazı da tekrar kıl demiş. :))

Ömrümüz böyle geçmiyor mu aslında abi? Bi dön hayatımıza bak. Şöyle yaparsam ne derler? ya da şunu şunu şöyle yapmayayım ki şöyle desinler? Başkaları için yaşıyoruz hayatı. Bi de burda şu yok; şöyle yaparsam Allah ne der? bu pek yok. Hadi Allah’tan korkmadın, kuldan da mı utanmadın?

Bu derler, desinlerden nasıl kurtulacağız?

İhlas ile alakalı şöyle diyorlar; “İhlas, Allah’tan gayrısını şahit tutmamaktır.” Ben şimdi ihlaslı mıyım, değil miyim? Bunu kimseye sormana gerek yok. Yaptığın güzel bir ameli Allahta başka şahit tutmamak kaydıyla yapıyorsan, ihlastır zaten. Ama falanca görsün, filanca hakkımda güzel şeyler düşünsün diyorsan zaten ortada ihlas kalmıyor.

Peki insan nasıl kurtulur bundan abi?

Bizim bi defa en büyük problemimiz ne? Kendimiz olamamak. Aslında kendimiz olamama sebebimiz nefsimizi büyük göstermekten kaynaklı.

Ne demek?

Şöyle. Mesela adam bir diziyi izliyor orda bir kahraman var. Bir kötülük olduğu zaman onu ortadan kaldırıyor, düşmanlarla müthiş şekilde savaşıyor ondan sonra filmin en güzel kızıyla beraber oluyor. Ertesi gün bakışı da o aktör, yürüyüşü de o aktör, konuşmayı da ona benzetmeye çalışıyor, kendisi yok ortada. Sonra bi sezon geliyor, başka bir şey moda haline geliyor ondan sonra yine o olmaya başlıyor. Sonra bi bakıyorsun hayat bitmiş…

Gelmiş diyor ki; yav gardaş herkes oldum da bi kendim olamadım.

Bu çok acı bir şey. Şahsiyetin oturmaması bu işte… Farklı görünmek istiyorsan kendin ol, başka biri olmana gerek yok. Farklılık senin özünde… Ona benzeyerek farklı görünmek istiyorsan o zaten var. Farklı olmak kendin gibi olmak çünkü orijinallik senin özünde. Nasıl ki bir parmak izi, bir parmak izine benzemiyorsa karakter de böyle. İçindeki orijinalliği keşfet. Başkasına benzemek için harcadığın o enerjiyi, benim içimde neler var diyerek bir kere içine yönlendirsen dışarıya harcadığın enerjinin onda birini kendine yöneltmiş olsan mevzu hallolacak.

Devamı videomuzda… 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu