Şehirlerde peş peşe yasaklar geliyor! İşte il il yeni yasaklar

Koronavirüs tablosunda vaka sayılarındaki artış durdurulamıyor. Bunun üzerine vaka artışı dikkat çeken illerde yeni yasaklar getirilmeye başlandı. Hangi ilde hangi yeni yasak geldi? İşte o iller ve yasaklar…

Koronavirüs vakalarındaki artış korkutuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, özellikle Karadeniz bölgesindeki artışa dikkat çekip “15 gün sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorusuna “Bilim Kurulu’nda bu illerde nasıl bir kısıtlama veya açılma yapılması gerektiğini tartıştık. Tam kapanma gibi bir durumu düşünmüyoruz” cevabını verdi. 1 Mart itibariyle yerinde yönetim dönemine geçilecek ve her şehir kendi kararını kendisi verecek. O gün gelmeden vaka artışı olan il ve ilçelerde yeni korona yasakları gelmeye başladı. İşte yasak gelen yerler ve o yasaklarla ilgili gelişmeler…

Türkiye’de koronavirüs tablosu korkutmaya devam ederken bazı illerde alınan önlemler dikkat çekiyor. En son açıklanan rakamlara göre 24 saatte 9 bin 572 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 73 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığınca duyurulan her 100 bin kişideki Kovid-19 vaka sayılarının açıklaması ile birlikte ‘yerinde karar dönemi’ kapsamında her ilin hıfzıssıhha kurulları illere özel yeni kısıtlama kararları aldı. İşte il il gelen son kısıtlama kararları…

Muğla / Bodrum’da sahilde ve ormanda piknik yasaklandı
Muğla’nın Bodrum ilçesinde, Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla koronavirüs tedbirleri kapsamında, sahil bantları, park, mesire ve ören yerleri ile piknik alanlarında sandalye veya oturarak piknik yapma faaliyetleri yasaklandı. Kararın ardından sahil kenarlarına bant çekilerek uyarı yazısı asıldı.

Karara göre, sahil bantları, mesire ve piknik alanlarında piknik yapmak, spor, yürüyüş gibi faaliyetler nedeni ile çok yakın mesafede vatandaşların bir arada bulunabilecekleri, bu durumun hem kendi sağlıkları hem de başta virüsle mücadelede en temel önlem olan vatandaşların evde kalma duygusunu zaafa uğratarak toplum sağlığı açısından risk oluşturabileceği nedeni ile vatandaşların sahil bantları, park, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında sandalye veya oturarak piknik yapma faaliyetlerinin yasaklanmasına karar verildiği belirtildi.

Karabük’te sinema yasağı uzadı
Karabük Valiliği, sinema yasağını uzattı. Valilikten yapılan açıklamaya göre, sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Nisan 2021 tarihine kadar ara verilmesine oy birliği ile karar verildi. Açıklamada, bu karara uymayanlara idari para cezası ve konusu suç teşkil davranışlara ilişkin gerekli adli işlemlerin uygulanacağı ifade edildi.

Sakarya’da düğün nişan, kız isteme yasak
Sakarya’da da yeni korona yasakları geldi. 1 Mart’tan itibaren 15 gün süreyle şehir genelinde düğün, nişan, nikah, kız isteme gibi etkinliklerle birlikte tüm spor salonlarının faaliyetlerinin yasaklanmasına karar verildi. Sinema salonlarının faaliyetlerine verilen ara da 1 Nisan’a kadar uzatıldı.

Gün, taziye, kutlama ve mevlitler yasak

Sakarya’da apartman, site gibi yerleşim alanlarındaki bir araya gelinen ortak kullanım alanları, ortak oturma mekanı şeklinde kullanılan mekanların kapatılması kararlaştırılırken, evlerde gün, mevlit, taziye, kutlama veya buna benzer insanların bir araya gelmesine neden olan etkinlik ve buluşmaların yasaklanmasına karar verildi.

Osmaniye’de ilk 7 gün yurtta karantinaya alınacaklar
Osmaniye’de koronavirüs PCR sonucu pozitif olarak tespit edilen ve hastane yatış endikasyonu bulunmayan vakaların karantina sürecin ilk 7 gününü KYK yurtlarında geçirmelerinin sağlanmasına karar verildi. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Kabahatler Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre ilgili kanunlar çerçevesinde işlem yapılacak.

Rize’de çay sohbeti yasak
Vaka sayısında ilk 5 şehir arasında yer alan Rize’de iki ya da daha fazla kişinin bir araya gelerek çay sohbeti ile sosyal mesafenin ihlal edildiği faaliyetler yasaklandı. Yeni yasaklara göre cenaze namazları en fazla 30 kişiyle sınırlandırılacak, toplu taziyeler yapılmayacak. Camiye vatandaş kendi seccadesini götürecek.

Hafta sonu köy evlerine gitmek yasak!

İş yerlerinin ya da binaların önünde iki veya daha fazla kişinin bir arada oturarak ya da ayakta sohbet etmesi, çay ve sigara içilmesi, sahil bantlarında, parklarda sosyal mesafeye uyulmadan oturma, sohbet etme gibi davranışlar yapılmayacak.

Hafta sonu köy evlerine gitme ve köyde sosyal mesafeye uymayan ziyaretler, misafirlikler yasaklandı.

Tokat’ta hayvan pazarları kapatıldı
Tokat, geçen hafta 118,52 ile 8’inci sıradayken, bu hafta 149,20 ile 6’ncı sıraya yükseldi. Vaka sayılarının yükselmesiyle birlikte il genelinde yeni tedbirler alındı. Tokat’ta, 10 gün süreyle düğün ve nikahlar ertelendi ayrıca spor salonları ile hayvan pazarları kapatıldı.

Edirne’de yeni yasaklar devrede
Edirne’de önlemler en üst seviyeye çıkarıldı. Mutasyonlu virüs görülen Keşan ilçesine bağlı 2 bin 699 nüfuslu Beyendik beldesi kısmi karantina altına alındı. İpsala ilçesinde ise artış gösteren koronavirüs vakaları nedeniyle vatandaşlar, ev ziyaretleri, taziye ve asker uğurlaması gibi etkinlikler yapmamaları konusunda uyarıldı. İlçe merkezi, belde ve köylerde de tedbir amacıyla 1 hafta süreyle halk pazarları kurulmayacağı bildirildi.

Edirne’de Vali’den son dakika SMS ile uyarı
Edirne Valisi Ekrem Canalp’in talimatıyla vatandaşların cep telefonlarına bilgilendirici SMS gönderilmeye başlandı. Mesajda “Kıymetli hemşehrilerimiz, koronavirüs ile mücadelemizde bugüne kadar sergilediğimiz çabamızı arttırarak devam ettirmemiz gerekiyor. Lütfen her zamankinden daha dikkatli olarak maske takmaya, ev ziyaretleri yapmamaya ve hafta sonlarında kısıtlamaya uymaya dikkat edelim. Bu mücadeleyi hep birlikte başaracağız” ifadeleri yer aldı.

Balıkesir’de sıkı yönetim ilan edildi
Balıkesir’de vaka artışı hızlanınca bir dizi yeni yasak getirildi. İl genelinde toplu yemek, taziye, mevlit gibi mesafe kuralı ihlali oluşturacak etkinlikler yasaklandı. Bütün yerleşim ve iş yerlerinin önünde, cadde ve sokaklarda, çay ocaklarının çevresinde toplu halde bulunulması, oturulmasına müsaade edilmeyecek. Toplu ulaşım ve bütün servis araçlarında HES kodu uygulaması yapılacak.

Şampiyon Ordu’da seri yasaklar geldi

Korona vaka artış tablosunda ilk sırada yer alan Ordu’da bir dizi yasak getirildi. Buna göre, cenaze namazları en fazla 30 kişi ile sınırlandırılırken, evlerde toplu olarak bir araya gelinme ve aile içi buluşmalara kısıtlama getirildi. Mevsim koşulları gereği kar yağışı olduğu için tarımsal faaliyetlerin bulunmadığı gerekçesiyle çiftçi kayıt belgesi olan vatandaşların hayvancılık yapanlar hariç, çiftçilik faaliyeti için köy ve yaylalara çıkmalarına izin verilmemesine karar verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu